Euro 2020 TV Program | How to watch



Lockdown rises, the nation melts, the sun is coming (apparently) and there’s only one place you need to be this summer: nestled in your favorite chair, hidden from the world, absorbing every glorious moment in the world. Euro 2020 on TV, of course.

The exceptionally sized tournament will feature 51 matches on television and, as always, each of the Euro 2020 matches will be live and free for the whole nation to enjoy.

The BBC and ITV once again share the rights to the prestigious international football tournament with a generous portion of matches each and a mountain of drama heading our way as England try, once again, to bring it back to the House.

Outdoor pubs and breweries may look different this year, for obvious reasons, but wherever you choose to sit and watch football on TV, we are all guaranteed a thrilling drama and a summer that we probably deserve.

RadioTimes.com brings you the full guide to Euro 2020 on TV, including kick-off times, channel details and more, with new match previews to update throughout the tournament.

Euro 2020 on TV

Each match will be live on BBC and ITV with each of their major TV channels broadcasting each match live for free.

Each game will also be available on BBC iPlayer and ITV Hub so you never miss a moment, even on the go.

All times are UK time

Group stage

Friday June 11

Group A: Turkey v Italy (8 p.m.) BBC One / iPlayer

Saturday June 12

Group A: Wales v Switzerland (2 p.m.) BBC One / iPlayer

Group B: Denmark v Finland (5 p.m.) BBC One / iPlayer

Group B: Belgium – Russia (8 p.m.) ITV / ITV Hub

Sunday June 13

Group D: England v Croatia (2pm) BBC One / iPlayer

Group C: Austria v North Macedonia (5 p.m.) ITV / ITV Hub

Group C: Netherlands v Ukraine (8 p.m.) ITV / ITV Hub

Monday June 14

Group D: Scotland v Czech Republic (2 p.m.) BBC One / iPlayer

Group E: Poland v Slovakia (5 p.m.) ITV / ITV Hub

Group E: Spain v Sweden (8 p.m.) BBC One / iPlayer

Tuesday June 15

Group F: Hungary v Portugal (5 p.m.) ITV / ITV Hub

Group F: France – Germany (20h) ITV / ITV Hub

Wednesday June 16

Group B: Finland v Russia (2 p.m.) BBC One / iPlayer

Group A: Turkey v Wales (5 p.m.) BBC One / iPlayer

Group A: Italy v Switzerland (8 p.m.) ITV / ITV Hub

Thursday June 17th

Group C: Ukraine v North Macedonia (2 p.m.) ITV / ITV Hub

Group B: Denmark v Belgium (5 p.m.) ITV / ITV Hub

Group C: Netherlands v Austria (20h) BBC One / iPlayer

Friday June 18

Group E: Sweden v Slovakia (2 p.m.) BBC One / iPlayer

Group D: Croatia v Czech Republic (5 p.m.) BBC One / iPlayer

Group D: England v Scotland (20h) ITV / ITV Hub

Saturday June 19

Group F: Hungary – France (2 p.m.) BBC One / iPlayer

Group F: Portugal v Germany (5 p.m.) ITV / ITV Hub

Group E: Spain v Poland (8 p.m.) BBC One / iPlayer

Sunday June 20

Group A: Italy v Wales (5 p.m.) ITV / ITV Hub

Group A: Switzerland – Turkey (5 p.m.) ITV / ITV Hub

Monday June 21

Group C: North Macedonia v Netherlands (5 p.m.) ITV / ITV Hub

Group C: Ukraine v Austria (5 p.m.) ITV / ITV Hub

Group B: Russia v Denmark (8 p.m.) BBC / iPlayer

Group B: Finland v Belgium (8 p.m.) BBC / iPlayer

Tuesday 22 June

Group D: Czech Republic v England (8 p.m.) ITV / ITV Hub

Group D: Croatia v Scotland (20h) ITV4 / ITV Hub

Wednesday 23 June

Group E: Slovakia – Spain (5 p.m.) ITV / ITV Hub

Group E: Sweden v Poland (5 p.m.) ITV / ITV Hub

Group F: Germany v Hungary (20h) BBC / iPlayer

Group F: Portugal v France (20h) BBC / iPlayer

Round of 16

Saturday June 26

1: finalist of group A against finalist of group B (5 p.m.)

2: Winner of Group A against Vice-champion of Group C (20h)

Sunday June 27

3: Winner of Group C against third place of Group D / E / F (5 p.m.)

4: Winner of Group B against third place in Group A / D / E / F (20h)

Monday June 28

5: Vice-champion of Group D against Vice-President of Group E (5 p.m.)

6: Winner of Group F against third place of Group A / B / C (20h)

Tuesday June 29

7: Winner of group D against vice-champion of group F (17h)

8: Winner of Group E against third place of Group A / B / C / D (20h)

Quarter-finals

Friday July 2

QF1: Winner of 6 against Winner of 5 (5 p.m.)

QF2: Winner of 4 against Winner of 2 (20h)

Saturday July 3

QF3: Winner of 3 against Winner of 1 (5 p.m.)

QF4: Winner of 8 v Winner of R7 (20h)

Semi finals

Tuesday July 6

SF1: Winner of QF2 v Winner of QF1 (20h)

Wednesday July 7

SF2: Winner of QF4 v Winner of QF3 (20h)

Final

Sunday July 11

Winner of SF1 v Winner of SF2 (20h) BBC One / iPlayer

If you’re looking for something else to watch, check out our TV guide or visit our Sport hub for all the latest news.



Source link

Previous High School Boy Does Something Right For His Favorite Bus Driver - NBC 5 Dallas-Fort Worth
Next Edmonton Beauty Salon Owners Fight Lockdown Restrictions Amid Busy Wedding and Graduate Season - Edmonton